Zakrzepica - Zakrzepica - jak rozpoznać chorobę

MEDserwis.pl > Zakrzepica >Zakrzepica - jak rozpoznać chorobę

Zakrzepica - jak rozpoznać chorobę

Jakie są typowe objawy zakrzepicy?

Zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych często przebiega bezobjawowo. Większość pacjentów może nie zgłaszać lub po prostu nie obserwować u siebie żadnych objawów. Bezobjawowa zakrzepica występuje od 5 do 10 razy częściej, niż objawowa choroba zakrzepowa. Chociaż w większości przypadki bezobjawowe same w sobie są klinicznie nieistotne, istnieje silny związek pomiędzy nimi i późniejszą zakrzepicą objawową.
Rutynowe badania przesiewowe pacjentów pod kątem bezobjawowej zakrzepicy są jednak trudne do przeprowadzenia i nieuzasadnione z ekonomicznego punktu widzenia. W związku z tym profilaktyka nadal pozostaje najlepszym sposobem zmniejszenia ryzyka wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

Typowe objawy zakrzepicy w obrębie kończyn dolnych wynikają z braku możliwości prawidłowego odpływu krwi z tej części ciała.
• Pojawiają się ból i wyraźny obrzęk poniżej poziomu zatkanej żyły. Objaw ten najczęściej dotyczy kostek, łydek lub ud. Obrzęk obejmuje całą kończynę poniżej miejsca zatkania żyły i dochodzi aż do palców stopy.
• Objęte chorobą obszary są wyraźnie zaczerwienione i bardziej tkliwe od pozostałych części ciała.
• Ból towarzyszący chorobie jest stały i zazwyczaj nasila się przy chodzeniu lub poruszaniu kończyną.
• U niektórych pacjentów może pojawić się przyspieszona czynność serca oraz gorączka.
Każdy z opisanych tutaj objawów wymaga konsultacji z lekarzem, by wykluczyć zakrzepicę. Kontrola lekarza konieczna jest także w przypadku podejrzenia wystapienia zatoru tętnicy płucnej, który często przez samych lekarzy nazywany jest „mistrzem maskowania”. Ten pseudonim wynika z nieswoistych objawów zatoru płucnego, które niejednokrotnie przypominają zapalenie płuc lub ostry zawał mięśnia sercowego.

Objawami towarzyszącymi zatorowi tętnicy płucnej są najczęściej:
• duszność,
• ból w klatce piersiowej,
• zasłabnięcie,
• krwioplucie.

Rozpoznanie żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej – czyli jak lekarz może ją potwierdzić lub wykluczyć.
Rozpoznanie ŻChZZ jest trudne ze względu na to, że objawy zakrzepicy kończyn dolnych jak i zatoru tętnicy płucnej są w dużym stopniu niespecyficzne oraz żaden z nich nie stanowi wiarygodnej podstawy do postawienia jednoznacznego rozpoznania. Celem potwierdzenia bądź wykluczenia ŻChZZ konieczne jest przeprowadzenie szeregu testów i badań, o których doborze decyduje lekarz. Na wybór metody diagnostycznej wpływają m.in. dostępność do określonego testu oraz korzyści płynące z jego zastosowania.

Niektóre metody stosowane w diagnostyce żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej
Flebografia kontrastowa jest metodą o największej czułości i uważana za wzorzec odniesienia, a tym samym powszechnie używana w badaniach klinicznych. Rzadko się ją jednak stosuje w praktyce klinicznej, ponieważ nie jest powszechnie dostępna
i jest metodą inwazyjną.
Ultrasonografia uciskowa (kompresyjna) - najczęściej stosowana.
Tomografia komputerowa klatki piersiowej - najczęściej stosowane nieinwazyjne badanie służące do rozpoznawania zatoru tętnicy płucnej.
Oznaczanie poziom D-dimerów (we krwi) może być również zastosowane do badań przesiewowych i rozpoznawania przypadków podejrzanych o zator tętnicy płucnej.

Medserwis.pl

Zakrzepica

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 4751 [cc_f] => 376 )