Zakrzepica - Zakrzepica - co mi grozi w związku z zakrzepicą?

MEDserwis.pl > Zakrzepica >Zakrzepica - co mi grozi w związku z zakrzepicą?

Zakrzepica - co mi grozi w związku z zakrzepicą?

Co mi grozi w związku z zakrzepicą?

Choroba ta niesie ze sobą ryzyko wystąpienia wielu następujących powikłań:

Zespół pozakrzepowy - bardzo poważne powikłanie zakrzepicy i jeden z głównych powodów, dla których tak istotna jest odpowiednia jej profilaktyka. W ciągu kilku miesięcy lub lat po epizodzie zakrzepicy w obrębie żył kończyn dolnych, zespół pozakrzepowy może dotknąć aż jedną trzecią pacjentów. Ciężki jego przebieg może prowadzić do opornych na leczenie (niemożliwych do opanowania), bolesnych owrzodzeń żylnych kończyn dolnych, wymagających stałej opieki pielęgniarskiej i lekarskiej. Na przestrzeni wielu lat zazwyczaj dochodzi do zwłóknienia tkanki podskórnej i zmian w obrębie samej skóry, która staje się cienka, napięta oraz przybiera brunatne zabarwienie. W skrajnych przypadkach nawracające owrzodzenia spowodowane zespołem pozakrzepowym mogą w ostateczności wymagać amputacji. Objawy zespołu pozakrzepowego wynikają z ograniczonej drożności żył głębokich nóg, co prowadzi do utrudnionego odpływu krwi z kończyn, jej zastoju, odwrócenia przepływu i wzrostu ciśnienia w żyłach obwodowych.
Jedno z przeprowadzonych badań oceniło roczną zachorowalność na zespół pozakrzepowy w sześciu krajach UE (Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Szwecji i Wielkiej Brytanii), na około 400 tys. przypadków. Zespół pozakrzepowy może mieć istotny długoterminowy wpływ na jakość życia pacjentów i w znacznym stopniu powodować inwalidztwo.

Zator tętnicy płucnej - dochodzi do niego w wyniku oderwania się części skrzepliny z żyły kończyny dolnej. Jest najgroźniejszym powikłaniem zakrzepicy żył głębokich. Czop zatorowy może oderwać się od ściany naczynia i z prądem krwi zostać przeniesiony do serca a następnie do tętnicy płucnej. Jeżeli skrzeplina jest niewielka, zatyka ona mniejsze naczynia płucne a pierwszym objawem jest zazwyczaj duszność lub ból w klatce piersiowej. Jeśli zator jest masywny i zlokalizowany w głównym pniu tętnicy płucnej, może doprowadzić do zgonu pacjenta. Objawy takie, jak ból w klatce piersiowej, duszność czy zasłabniecie, szczególnie u chorych ze zdiagnozowaną zakrzepicą żył głębokich, powinny skłonić ich do pilnej konsultacji u lekarza.
Udar niedokrwienny mózgu - może być konsekwencją powstawania skrzeplin w obrębie lewego przedsionka i lewej komory serca. Na ryzyko rozwoju zakrzepicy bezpośrednio w sercu, w sposób szczególny narażeni są pacjenci cierpiący na migotanie przedsionków. Na skutek migotania, w części przedsionka serca nazywanej uszkiem, może dochodzić do powstawania skrzeplin. Jeśli przedostaną się one do krążenia obwodowego, istnieje wysokie ryzyko, że doprowadzą do powstania zatoru w obrębie mózgu. W takim przypadku może dojść do niedokrwienia i martwicy części mózgu a w rezultacie nawet do zgonu pacjenta.
Jeśli zaczopowanie ma charakter przejściowy, można mówić o tzw. przemijających epizodach niedokrwienia mózgu. Niestety, ze względu na dużą wrażliwość tkanki nerwowej, epizody te również mogą odciskać swoje piętno, powodując u pacjentów różne dysfunkcje neurologiczne.

Czy zakrzepica żylna jest chorobą powszechną?

Zakrzepica w obrębie układu żylnego jest częstym schorzeniem układu sercowo-naczyniowego. Aż jeden na dziesięć zgonów następujących w szpitalu, w krajach rozwiniętych, jest jej następstwem. Szacuje się, że co roku w UE dochodzi do ponad pół miliona zgonów wskutek ŻChZZ, a więc ponad dwukrotnie więcej, niż razem wzięte zgony spowodowane AIDS, rakiem piersi, rakiem prostaty i przez wypadki komunikacyjne.
Wg. opinii Profesora Witolda Tomkowskiego, Prezesa Polskiej Fundacji do Walki z Zakrzepicą„THROMBOSIS”, w Polsce liczba zgonów spowodowanych w ciągu roku zatorem tętnicy płucnej wynosi około 45 tysięcy. Pomimo ciągłego postępu w naukach medycznych, nadal wiele jest jeszcze do zrobienia na polu walki z zakrzepicą.

Zakrzepica

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 4752 [cc_f] => 376 )